Temperature WT073-1-1-2-1-3-8116-03000-2125 Tematec
  • Part Number: WT073-1-1-2-1-3-8116-03000-2125
  • Category: Temperature
  • Manufacturer: Tematec
  • Product Origin: Germany Country Germany
  • Issue Date: 2025-11-25 11:11:19
  • DataSheet Link:
  • SKU: 59613491
  • Certified Refurbished Save 30-60% vs New Price
  • Fully Tested & Calibrated 100% Functional Test - Test & Calibration Report Included
  • 3-12 Months Warranty Guaranteed Functional Warranty
  • Fast Dubai Shipping 5-10 Days Delivery to Dubai - Ready Express International Shipping
New Product
Non-Authorized Line
Ship by: 3-4 Months
Out Of Stock
Never Used W/O Package
Surplus
Reeman Packaging
Ship by: 3-10 Business day
Out Of Stock
Refurbish Grade A
Repair, Fully Function test
Repaint (90% Like new)
Certified Refurbished
Ship by: 10-14 Business day
Refurbish Grade B
Used, Repair, Fully Function test
Ship by: 4-12 Business day
Anlege-Widerstands thermometer
TYPE WT073
1=sensor type : 1 x Pt100
1=tolerance class : F 0,3 (B) DIN EN 60751
2=Sensor circuit type : 2-wire
1=Fitting material: 1.4571
3=Ring dimensions :
Outside: 16.0 mm
Bore: 16.5 mm
Others on request
8116= Cable type: glasssilk/ glasssilk / VA braid, 2 x 0.22mm2 ,Temperature: Max. +350°C
03000=Cable length in mm : 3000 mm
2125= Connection type: wire sleeves (Aderenhülsen)
Delivery: UPS, FedEX and DHL
International delivery available
Same day shipping for in-stock on location
Will negotiate shipping details
After customers have completed their mulitple purchases they should request an invoice.
Warranty: All of our products are covered by REEMAN
We will take test video before shipping
✓ 30 day Warranty - Refurbished Parts
Returns: No hassle return policy.
Quick Quotes: Receive Price & Availability Today!
Payment:
You have already visited today.Today's Visitors: 295
Yesterday's Visitors: 905
Total Visits: 520087
Most Visitors on 2025-11-25: 2624
Pages Visited in the Last 24 Hours:
- /product/Level-FTI56-AAD1RV173A1A-Endress-Hauser
- /product/PH-ORP-Conductivity-DO-Analyzer-CPK9-NAA1A-Endress-Hauser
- /product/Pressure-A11F1D10-Endress-Hauser
- /product/Level-FTL51C-DBGKBK2G5AA-Endress-Hauser
- /product/Vibration-330180-50-00-Bently-Nevada
- /product/Indicator-R7100-A12-C2-R06-PW4-SU-MD-VAC-Other
- /product/Valves-DXS-Other
- /product/Proximity-Reed-switch-JIT
- /product/Other-RH-1004-ABB
- /product/Temperature-TTH300-Redundant-ABB
- /product/DAQ-PCI-GPIB-National-instrument
- /product/Pressure-3051SAM2PT2A3E11A1BI1M5Q4-ROSEMOUNT-Rosemount
- /product/Converter-EKI-2528-Advantech
- /product/Level-FMU41-ANB2A2-Endress-Hauser
- /product/Pressure-G2-0-3000psi-ASHCROFT
- /product/Temperature-TMT182-1BAAA-Endress-Hauser
- /product/Temperature-TMT182-1AAAA-Endress-Hauser
- /product/Pressure-2051CD1A02A1KH2S6E1L4M50-Rosemount
- /product/Level-FTL51-DGQ2BB7G4C-Endress-Hauser
- /product/Converter-TXU10-AA-Endress-Hauser
- /product/Pressure-3051S1CD3A2A11A1BE5M5Q4Q8Q15-Rosemount
- /product/Pressure-PAA-33X-10BAR-Keller
- /product/Proximity-RK4-5T-5-RS4-5T-S2500-Turck
- /product/Indicator-ARTM-8-JC-Acrel
- /product/Flowmeter-91WA1-AA2A00ACA4AA-Endress-Hauser
- /product/Valves-3730-3-samson
- /product/PLC-HMI-SXWDI16D04XX10001-Schneider
- /product/Pressure-XSEL-23X-34-4-5-WIKA
- /product/PH-ORP-Conductivity-DO-Analyzer-COS41-4F-Endress-Hauser
- /product/Pressure-4088B1P8NG3N2K1100Q-Rosemount
- /product/Pressure-7MF4433-1BA02-2AB6-Z-Siemens
- /product/Lvdt-SDVG-100B-VA-CFP-Soway
- /product/Pressure-DPT-10Bar-JIT
- /product/Temperature-TH11-B1AGBT1AK1-Endress-Hauser
- /product/PLC-HMI-CP1E-N60SDR-A-OMRON
- /product/PH-ORP-Conductivity-DO-Analyzer-PH202S-E-U-SCT-ANSI-Yokogawa
- /product/Temperature-644-Rosemount
- /manufacturer-popular/Emerson
- /product/Temperature-TMT84-A1A2A-Endress-Hauser
- /product/Pressure-PMP5013-TC-A3-CA-HO-PE-DRUCK
- /product/Vibration-B12-200-HBM
- /categories/Temperature
- /product/Level-PS62-UXCNE2FKNXX-Vega
- /product/Temperature-T14-D1C18A4D3QKA1-Endress-Hauser
- /product/Flowmeter-2700R12AENEZZZ-Emerson
- /product/Level-FEI57C-Endress-Hauser
- /product/Pressure-PMD75-ABC7M61DAAU-Endress-Hauser
- /product/Lvdt-8-5006-A154-1024-KUEBLER
- /product/Level-FMR245-7GCQKAA2-Endress-Hauser
- /product/Flowmeter-NNAL1N-HAB1-2NB-Yokogawa
- /product/Pressure-PMC51-NA21RA1EGBCJA-AK-Endress-Hauser
- /product/Other-786A-Other
- /product/Pressure-3051S1CD2A2A11A1BE5M5Q4Q8Q15-PRESSURE-Rosemount
- /product/Pressure-1151DP5S22C2M7-Emerson
- /product/PLC-HMI-DVP-14SS-DELTA
- /product/Pressure-BR54-XXGB1FHKMAS-Vega
- /product/Temperature-RIA14-F33B-Endress-Hauser
- /product/PLC-HMI-1746-NO8I-Allen-Bradley
- /product/Pressure-PMD75-HBA7B21DAAA-Endress-Hauser
- /product/Proximity-BEN5M-MFR-Autonics
- /product/Proximity-PQ3834-IFM
- /product/Vibration-IEPE-Signal-Condition-Other
- /product/Proximity-PS11010-11L-Other
- /product/Level-FMM20-B14B1AD1G1-Endress-Hauser
- /product/Level-FMM50-B2B1B1AB11G1-Endress-Hauser
- /product/Flowmeter-65F25-AE2AG1AAABCA-Endress-Hauser
- /product/Portable-SZP27MT-%D9%84%D9%88%D8%AF%D8%B3%D9%84-JIT