Pressure EJA430A-EAS5A-9DD3/X1/D3/N5 Yokogawa
  • Part Number: EJA430A-EAS5A-9DD3/X1/D3/N5
  • Category: Pressure
  • Manufacturer: Yokogawa
  • Product Origin: Germany Country Germany
  • Issue Date: 2023-12-05 11:12:47
  • DataSheet Link:
  • SKU: 46251349
  • Certified Refurbished Save 30-60% vs New Price
  • Fully Tested & Calibrated 100% Functional Test - Test & Calibration Report Included
  • 3-12 Months Warranty Guaranteed Functional Warranty
  • Fast Dubai Shipping 5-10 Days Delivery to Dubai - Ready Express International Shipping
New Product
Non-Authorized Line
Ship by: 3-4 Months
Out Of Stock
Never Used W/O Package
Surplus
Reeman Packaging
Ship by: 3-10 Business day
Out Of Stock
Refurbish Grade A
Repair, Fully Function test
Repaint (90% Like new)
Certified Refurbished
Ship by: 10-14 Business day
Refurbish Grade B
Used, Repair, Fully Function test
Ship by: 4-12 Business day
Pressure Transmitter
EJA430A-EAS5A-9DD3/X1/D3/N5
Model: EJA430A
Output Signal: E = 4 to 20 mA DC with digital communication (HART protocol, refer to GS 01C22T01-00EN)
Measurement span (capsule): A = 0.03 to 3 MPa {0.3 to 30 kgf/cm2} {4.3 to 430 psi} {0.3 to 30 bar}
Wetted parts material: S = Body = SCS14A, Capsule = SUS316L, Vent plug = SUS316
Process connections: 5 = without process connector (1/4 NPT female on the cover flanges)
Bolts and nuts materia: A = SCM435, 3 MPa {30 kgf/cm2}, 14 MPa {140 kgf/cm2}