Lvdt ENI58L-S06SA5-2500UD2-RAA Pepperl & Fuchs
  • Part Number: ENI58L-S06SA5-2500UD2-RAA
  • Category: Lvdt
  • Manufacturer: Pepperl & Fuchs
  • Product Origin: Germany Country Germany
  • Issue Date: 2021-10-05 00:00:00
  • DataSheet Link:
  • SKU: 93913491
  • Certified Refurbished Save 30-60% vs New Price
  • Fully Tested & Calibrated 100% Functional Test - Test & Calibration Report Included
  • 3-12 Months Warranty Guaranteed Functional Warranty
  • Fast Dubai Shipping 5-10 Days Delivery to Dubai - Ready Express International Shipping
New Product
Non-Authorized Line
Ship by: 3-4 Months
Out Of Stock
Never Used W/O Package
Surplus
Reeman Packaging
Ship by: 3-10 Business day
Out Of Stock
Refurbish Grade A
Repair, Fully Function test
Repaint (90% Like new)
Certified Refurbished
Ship by: 10-14 Business day
Refurbish Grade B
Used, Repair, Fully Function test
Ship by: 4-12 Business day
Pepperl & Fuchs
ENI58L-S06SA5-2500UD2-RAA
Incremental rotary encoder ENI58IL-S
Housing ∅ 58 mm
Solid shaft
Servo or clamping flange
Up to 5000 ppr
Universal output driver
BlueBeam technology for ultimate precision
ENI = Incremental rotary encoder
58 = Housing diameter 58 mm
IL = Industrial Line
S = Solid shaft
Shaft diameter : 06 = 6 x 10 mm
SA = Servo flange
5 = IP65
Pulse count = 2500
UD2 = RS422, UB 5 V ... 30 V