Converter MCR-SL-CVS-24-5-10-NC PHOENIX CONTACTS
  • Part Number: MCR-SL-CVS-24-5-10-NC
  • Category: Converter
  • Manufacturer: PHOENIX CONTACTS
  • Product Origin: Germany Country Germany
  • Issue Date: 2021-11-08 00:00:00
  • DataSheet Link:
  • SKU: 48513491
  • Certified Refurbished Save 30-60% vs New Price
  • Fully Tested & Calibrated 100% Functional Test - Test & Calibration Report Included
  • 3-12 Months Warranty Guaranteed Functional Warranty
  • Fast Dubai Shipping 5-10 Days Delivery to Dubai - Ready Express International Shipping
New Product
Non-Authorized Line
Ship by: 3-4 Months
Out Of Stock
Never Used W/O Package
Surplus
Reeman Packaging
Ship by: 3-10 Business day
Out Of Stock
Refurbish Grade A
Repair, Fully Function test
Repaint (90% Like new)
Certified Refurbished
Ship by: 10-14 Business day
Refurbish Grade B
Used, Repair, Fully Function test
Ship by: 4-12 Business day
Constant voltage source
MINI MCR-SL-CVS-24-5-10-NC
The 6.2 mm wide configurable MINI MCR-SL-CVS-24-10-5 constant voltage source is used to generate high precision constant voltages.
The input voltage can fall between 9.6 V DC and 30 V DC.
The DIP switches accessible from the side of the housing enable configuration of the 10 V DC, 5 V DC, 7.5 V DC, and 2.5 V DC output voltages.