Temperature 214CRTSMB1S4E0047SLFAE030 Rosemount
  • Part Number: 214CRTSMB1S4E0047SLFAE030
  • Category: Temperature
  • Manufacturer: Rosemount
  • Product Origin: Germany Country Germany
  • Issue Date: 2025-11-10 11:11:10
  • DataSheet Link:
  • SKU: 69470013
  • Certified Refurbished Save 30-60% vs New Price
  • Fully Tested & Calibrated 100% Functional Test - Test & Calibration Report Included
  • 3-12 Months Warranty Guaranteed Functional Warranty
  • Fast Dubai Shipping 5-10 Days Delivery to Dubai - Ready Express International Shipping
New Product
Non-Authorized Line
Ship by: 3-4 Months
Out Of Stock
Never Used W/O Package
Surplus
Reeman Packaging
Ship by: 3-10 Business day
Out Of Stock
Refurbish Grade A
Repair, Fully Function test
Repaint (90% Like new)
Certified Refurbished
Ship by: 10-14 Business day
Refurbish Grade B
Used, Repair, Fully Function test
Ship by: 4-12 Business day
214C Temperature Sensors
RT =Sensor Type: RTD Thin-film, PT100, α = 0.00385, -50 to 450 °C
SM=Sensor Sheath Material: 321 SST
B1=Sensor Accuracy:Class B per IEC 60751
S4 =Sensor Wire Configuration: Single, 4-Wire
E =Dimension Units: US Customary/English Units (inches)
0047 Sensor Insertion Length (L): xxx.x inches, 0 to 078.5 inches in 0.25" increments. 4.7"
SL=Sensor Mounting Style (Fittings and Adapters): Spring Loaded Adapter
FA=Extension Type: Fixed Style, 1/2 inch NPT, 1/2 inch NPT
E030=Extension Length (E) : 3.0 in