Pressure 3051L4AA0FD21AAM5C6 Rosemount
  • Part Number: 3051L4AA0FD21AAM5C6
  • Category: Pressure
  • Manufacturer: Rosemount
  • Product Origin: Germany Country Germany
  • Issue Date: 2023-12-24 17:12:09
  • DataSheet Link:
  • SKU: 39131349
  • Certified Refurbished Save 30-60% vs New Price
  • Fully Tested & Calibrated 100% Functional Test - Test & Calibration Report Included
  • 3-12 Months Warranty Guaranteed Functional Warranty
  • Fast Dubai Shipping 5-10 Days Delivery to Dubai - Ready Express International Shipping
New Product
Non-Authorized Line
Ship by: 3-4 Months
Out Of Stock
Never Used W/O Package
Surplus
Reeman Packaging
Ship by: 3-10 Business day
Out Of Stock
Refurbish Grade A
Repair, Fully Function test
Repaint (90% Like new)
Certified Refurbished
Ship by: 10-14 Business day
Refurbish Grade B
Used, Repair, Fully Function test
Ship by: 4-12 Business day
Rosemount 3051L Level Transmitter
3051L4AA0FD21AAM5C6
Model: 3051L
Pressure Range: 4 = -300 to 300 psi(-20.7 to 20.7 bar) -14.2 to 300 psi(-1.0 to 21 bar) 0 to 4000 psia(0 to 275.8 bar)
Transmitter Output: A = 4-20 mA with Digital Signal Based on HART Protocol
Diaphragm Size and Material (High Side) | Diaphragm Size | Material: A = 3 in./DN 80 | 316L SST
Diaphragm Extension Length (High Side): 0 = Flush Mount
Mounting Flange | Size | Rating | Material: F = 3 in. | ANSI/ASME B16.5 Class 150 | SST